Ekonomi

Fazla mesai fiyatları için emsal: 120 saat sonra iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, yataklı tedavi kurumları, gezici hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan işçilere 120 saatten fazla ücret ödenemeyeceğini öngören düzenlemeyi anayasaya aykırı bularak iptal etti. çağrılar.

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Samsun 2. İdare Mahkemesi, Devlet Memurları Kanunu’nun nöbetçi nöbeti düzenleyen ek 33’üncü maddesinin 10’uncu maddesiyle değiştirildiğine ilişkin kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 5947 Sayılı Kanun. Anayasa Mahkemesi, düzenlemeyi 25 Ocak’ta iptal etti.

120 SAAT KRİTERİ

İptal kararının yasal boşluk oluşmaması için dün Resmi Gazete’de yayımlanmasından altı ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi. Bu süre içerisinde ihlal kararı ışığında sağlık çalışanı ihtiyacına ilişkin yeni bir düzenleme yapılacak. Kararda, iptali istenen kuralın nöbet nöbetine sınırlama getirmediği ve bunun Anayasa’ya aykırı olmadığı vurgulandı:

“Kural, ücretlerin ödenmesini 120 saat ile sınırlandırıyor ve bu sürenin aşıldığı durumlarda ücret ödemeden nöbet tutmayı zorunlu kılıyor. Böylece nöbet görevinin Anayasa’nın 18. maddesindeki şartları karşılamadığı ve sağlık çalışanlarına orantısız bir yük getirdiği anlaşılmıştır.”

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

hekimhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu