Haber

Urfa’da okulların açılmasına tepkiler: Çocuklarımıza kim sahip çıkacak?

Fatma Keber

URFA- Maraş depremlerinden etkilenen 11 ildeki okullara 1 Mart’a kadar ortaokul verildi. Bu iller arasında yer alan Adıyaman, Malatya, Maraş ve Hatay’da okullar 27 Mart’ta açılacak.

Binlerce binanın hasar gördüğü ve artçı sarsıntıların devam ettiği Urfa’da okulların 1 Mart’ta açılmasına veliler tepkili. Sosyal medyadan yetkililere seslerini duyurmaya çalışan veliler, sarsıntıların devam ettiğini ve bu durumda öğrencilerin okula güvenlerinin kalmayacağını söylüyor.

‘BU ŞARTLARDA ÇOCUKLARIMIZI OKULA NASIL GÖNDERECEĞİZ?’

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2021 yılı verilerine göre kentte 33 bin 263 öğretmen ve 697 bin 741 öğrenci bulunuyor.

Devam eden artçı sarsıntılar ve hasar gören binalar nedeniyle çocuklarını okula gönderecek olan veliler tedirgin. Velilerin ve eğitimcilerin ortak talebi diğer illerde olduğu gibi okulların 27 Mart’a ertelenmesi. Şu anda kalacak bir yerlerinin bile olmadığını belirten Zeynep K. isimli öğretmen, “Bu şartlar altında çocukları nasıl okutacağım, nasıl verimli olacağım? Deprem gerçeğiyle her an karşı karşıyayız. Ne biz ne de ailemiz güvende değilken veliye ne diyeceğiz? dedi.

Kararı doğru bulmadığını belirten Zeynep K., “Ulaşım da başlı başına bir sorun. Haliliye İlçe Milli Eğitim şube müdürüyle görüştüm, bazı okullar mühürlendi. Nasıl olacak? Bu şartlar altında okulların açılması ileri bir tarihe ertelenmelidir” dedi.

‘SALLAMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Urfa’da en çok hasarın meydana geldiği ilçelerden biri olan Haliliye’de bulunan Milli İrade Meslek Lisesi’nde eğitim gören öğrencilerin velileri, okulların sağlamlığından endişe duyduklarını söyledi.

İsmini vermek istemeyen bir veli, “Okulun hemen yanındaki bina ‘hafif hasarlı’ olarak bildirildi ancak yandan bakıldığında bina okula doğru eğilmiş, belli oluyor” dedi. Çocukların hazır olmadığını ve kaygı yaşadıklarını ifade eden veli, “Sallanmaya devam ediyoruz. “Çocuklarımızı okula nasıl göndereceğiz?” O sordu.

‘BİR ÖĞRETMEN BU KADAR ÇOCUĞU NASIL KORUYABİLİR?’

Başka bir veli ise evinin hasar gördüğünü ve kalacak yeri olmadığını belirterek, “Evlerimize bile giremiyoruz. Elbiselerimiz, çocukların okul kıyafetleri hepsi evde. Bu durumlarda, lütfen eğitimi durdurun. Çocuklarımızın psikolojileri de iyi değil” dedi.

İkisi de birinci sınıfa giden iki çocuğu bulunan Zehra Aslan da karara karşı çıkanlar arasında yer alıyor. Aslan, “Burası deprem bölgesi, her an deprem olabilir, sarsıntı oluyor ve çocuklarımız küçük oldukları için çok korkuyorlar. Okulun bu kadar erken açılmasına karşıyız ve istemiyoruz. Çünkü çocuklarımız bizimle güvende. Biz çocuklarımızı koruyabiliriz ama bir öğretmen bu kadar çok çocuğu nasıl koruyabilir?” terimleri kullandı.

EĞİTİM SEN: ÖNLEMSİZ AÇILMASINI KABUL ETMİYORUZ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Tabii ki okullar açılmalı ama gerekli denetimler ve önlemler alındıktan sonra. Adıyaman’a yakın olan ilçemizde okullarda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Aynı şekilde Urfa merkezde. Özellikle okullarda merkezi noktalarda gaz kaçağı tespiti yapıldı. Bu durum raporlara da yansıdı. Gerekli tedbirler alınmadan alelacele okul açılmasını doğru bulmuyoruz. Belki diğer illere göre Urfa’da can kaybı olmadı ama hocalarımızın ve öğrencilerimizin yaşadığı endişe ve korku çok büyük. Aynı zamanda bazı öğretmen arkadaşlarımız Maraş’ta, bazıları Adıyaman’da yakınlarını kaybetti. Gerek ruhen gerekse sağlık açısından gerekli tedbirler alındıktan sonra okulların açılmasını daha gerçekçi buluyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu