Dünya

Türk Halk Müziği Sanatçısı Ekrem Çelebi Hayatını Kaybetti

Neşet Ertaş’tan sonra bozlak kültürünün bilinen temsilcilerinden Ekrem Çelebi, 71 yaşında hayatını kaybetti. Çelebi, Kırıkkale’nin Gündoğdu İlçesi’ndeki İsra Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. bugün öğle namazı

BEDIA AKARTÜRK: AİLESİNE SABIR DİLERİZ

Meslektaşının ölüm haberiyle yıkılan Bedia Akartürk, “Abdal kültürünün önemli temsilcilerinden Ekrem Çelebi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

KÜRŞAT ŞİDEDLİ: BOSNA KÜLTÜRÜNÜN EN DEĞERLİ SANATÇILARINDAN BİRİYDİ

Türk Halk Müziği’nin nadide sanatçılarından Ekrem Çelebi’nin vefatının ardından siyasi isimlerden peş peşe paylaşımlar gelmeye başladı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bozlak kültürünün büyük ustalarından Ekrem Çelebi’nin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Orta Anadolu Abdalının değerli isimlerinden biriydi. eserleriyle, öğretileriyle gelenekleşmiştir. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.”

SELÇUK ÖZDAĞ: GELİŞİM YOLUYLA BİR DÜNYA, SONU SONUYLA DÜNYA, İŞTE BURASI

Gelecek Partisi Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, “Sanatçı Ekrem Çelebi de rahmetine kavuştu. Bozkırın biblosu büyük usta Neşet Ertaş gibi, türküleri ve bozlaklarıyla Abdal geleneğinin mükemmel karşılığıydı. Yakınlarının ve sevenlerinin başı sağolsun” dedi. bozkır. Ruhu cennet olsun”.

EKREM ÇELEBİ KİMDİR?

Türk Halk Müziği sanatçısı Ekrem Çelebi, 1952 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı Ömeruşağı köyünde doğdu. İlkokul eğitiminden sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. 9 yaşında saz çalmaya başlayan sanatçı, babasının desteğiyle kendini geliştirmiştir. Bir süre sonra düğünlerde ve çeşitli eğlencelerde saz çalmaya başladı. Nuh’un Gemisi adlı ilk plağını 16 yaşında çıkardı. Çelebi Mühür Gözlerim, Hapishanelerde Güneş Doğmaz, Dane’nin Yüzünde Benler Var, Ay Samsun’dan, Alaca Dağları’ndan Doğdu gibi birçok plak yaptı. , Kışlada Hasret ve Bir Mektup Aldım. Çelebi 35’e yakın albüm ve plak yayınladı. Çelebi’nin eserleri birçok halk müziği sanatçısı tarafından da seslendirilmiştir.

derebucakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu