Ekonomi

Strike CEO’su Jack Mallers, Bitcoin’i “internetin merkez bankası” olarak tanımladı

Chicago merkezli BTC ödeme sağlayıcısı çarpmakCEO’su Jack Mallers, kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, bitcoin‘BEN “internetin merkezi bankacılık sistemi”olarak ilan edildi.

Bitcoin’in El Salvador’a getirilmesinde paha biçilmez bir rol oynayan Mallers, en güzel kripto para birimini bir merkez bankasına, daha spesifik olarak “internetin merkezi bankacılık sistemine” benzetiyor.

Bitcoin birçokları için dijital altın Bir teknoloji deneyi, prestij parasının merkezi olmayan bir ikamesi veya spekülatif bir yatırım aracı olarak görülebilir. Ancak bir merkez bankasıyla karşılaştırılmak, kripto para birimi yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun karşılaştırmayı beklediği son şey olabilir. Peki, Strike CEO’su Jack Mallers’ın Twitter hesabında paylaştıklarının gerçeklik payı var mı?

Bitcoin ve merkezi bankacılık sisteminin karşılaştırılması

Merkez bankalarının para arzını, enflasyonu ve faiz oranlarını kontrol etmek için çeşitli görevleri vardır. Ancak en önemlisi, bir merkez bankasının rolü, 1929 Wall Street Paniği öncesinde devam eden banka kaçışlarını önlemek için tasarlanan son çare olarak borç vermektir.

Bitcoin, vatandaşların söz sahibi olamayacağı tehlikeli sonuçları olabilecek bu tür politikaları protesto etmek için yaratılmış olsa da, merkez bankalarının diğer bankaları kurtarmak için yapması gereken tam olarak budur. Ve eğer bir merkez bankasının amacı buysa, Bitcoin’i “internetin merkezi bankacılık sistemi” olarak adlandırmak veya onu bir merkez bankasıyla karşılaştırmak gerçekten doğru mu?

Bitcoin finansal krizleri hafifletmek için yapıldı

Bitcoin, hükümetlerin kontrolünden ve klasik merkez bankası para politikalarının etkisinden kaçmak için tasarlandı.

Mallers, Twitter gönderisinde Bitcoin ağının tıpkı merkez bankalarının olması gerektiği gibi olduğunu söyledi. “Finansal krizlerin hafifletilmesiiçin yapıldığını söylüyor.

Bitcoin ve merkez bankaları arasındaki en büyük fark, hükümetin mevcut fiat sistemi gibi Bitcoin (BTC) arzını artıramamasıdır.

Kripto para biriminin başlangıcından bu yana 14 yıldan fazla zaman geçti ve dünya finansal sistemin bir başka çöküşüne hazırlanıyor. Bitcoin, interneti bir sonraki büyük finansal krizden kurtarmaya aday mı?

Bu makale ilk olarak Paranfil’de yayınlandı.

haberalucra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu