Haber

Rusya tüm dünyaya duyurdu: Tüm gemiler askeri kabul edilecek! Putin emretti

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, tahıl anlaşmasının sona erdiği ve Karadeniz’deki insani yardım koridorlarının daraltıldığı belirtildi.

TÜM GEMİLER ASKERİ DEĞERLENDİRİLECEK

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Karadeniz Girişimi’nin kapatılması ve deniz insani koridorunun kapatılması nedeniyle, Karadeniz Havzası’ndaki Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler, 20 Temmuz 2023 saat 00:00’dan (TSİ) itibaren potansiyel askeri kargo taşıyıcısı olarak kabul edilecektir. ”söylendi.

Açıklamanın devamında, Sonuç olarak, bu gemilerin bayraklarının ait olduğu ülkeler, Ukrayna’daki çatışmaya Kiev rejimi tarafında dahil edilmiş sayılacaktır.” yer aldı.

TAHIL KORİDOR ANLAŞMASI

Nisan 2022’de Birleşmiş Milletler gözetiminde başlayan ve Türkiye’nin arabuluculuğunda yürütülen müzakereler sonucunda, savaşın gıda fiyatları üzerindeki etkisinin azaltılması amacıyla Tahıl Koridoru Anlaşması 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalandı. 24 Şubat 2022’de Rusya’nın başlattığı Ukrayna işgalleri. İlk olarak 120 gün geçerlilikle başlayan Tahıl Koridoru Anlaşması birkaç kez askıya alındı ​​ve ardından yeniden uzatıldı. Nihayet 17 Temmuz’da Rusya, Mayıs 2023’te varılan ve 60 gün daha uzatılan anlaşmadan çekildiğini duyurdu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu