Haber

Kulis: Erdoğan istedi, Soylu ‘Askeri niye karıştırıyorsunuz’ dedi.

Maraş merkezli 11 ilde yıkıma yol açan ve 43 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremlerin ardından hükümetin arama kurtarma ve yardım faaliyetlerindeki yetersizlik nedeniyle eleştirilerinin hükümet içinde tartışmalara yol açtığı ileri sürüldü. .

T24’ten Tolga Sardan’ın haberine göreDepremin ilk saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasında gerçekleştirilen görüşmelerde Erdoğan’ın askerlerin sahaya gelmesini istediği, Soylu’nun ise depremin olduğu iddia edildi. bu isteğe karşı çıktı.

İşte Sardan’ın yazısından bir bölüm:

“Yansıtılan bilgi ve açıklamalar ‘sıradan’ görülmemeli. Hepsinde AKP içindeki siyasi kırılmanın işaretleri var.

Fotoğrafa bakalım:

* AKP kulislerinden yansıyan bilgilere göre; Erdoğan, önce Fuat Oktay ile görüşerek orduya görevi devralması talimatını vererek, “AFAD’ın tek başına süreci yönetemeyeceğini” belirtti.

* Ardından Oktay, Ankara’daki AFAD karargahında MSB Akar ve İçişleri Bakanı Soylu ile görüşerek Erdoğan’ın talimatını her iki bakana iletti.

* Akar, talimat üzerine sahadaki askerleri koordine etmek için hazırlık yaptı. 20 Şubat’ta verdiği ifadede o sabah yapılan hazırlıklara yer verdi.

* Ancak İçişleri Bakanı Soylu, ordunun sahaya çıkışına tepki gösterdi. Kulise yansıyan iddialara göre Oktay’a “Orduyu niye karıştırıyorsunuz, AFAD’dan ben sorumluyum” mesajını iletti. Bu arada Akar ve Soylu arasındaki ilişkilerin geçmişte yaşanan bazı olaylar nedeniyle “limon / gergin” olduğunu da ekleyeyim. (Burada CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, afet bölgesinde askerlerin yeterli ve etkili bir şekilde sahada bulunmamasını eleştirirken, “Askeri bölgeye sınır dışı edelim” talebine Soylu itiraz etti. ‘Bir şekilde yaparız’ mantığıyla bazı tehcirlerin geri çağrıldığını” belirterek, “Askeri ‘Askere sığındım’ demesin diye mi sahaya çıkmadı? Belki ‘darbe paranoyası’ diyorlar, bundan mı yoksa başka bir sebebi mi var, hatırlatayım ki cevap verecek olanlar Hulusi Akar, Ömer Çelik, Tayyip Erdoğan).

* AFAD trafiğin ardından sahaya çıkarken, TSK “sadece” ilk günü göreve hazır bekledi.

* Depremin yarattığı tahribatın yarattığı tedirginlik ve AFAD’ın ilk müdahaledeki yetersizliği nedeniyle deprem bölgesinden ve halktan başlayan sert eleştirilerin ardından TSK, ikinci gün sahaya çıktı.

* Erdoğan, Adıyaman’da gördüğü vahim tablo ve alınan bilgiler ışığında 15 Şubat’ta toplanan MYK’da ilk çıkışını yaptı.

* Erdoğan’ın değerlendirmelerinin yanı sıra AFAD’a yönelik sahada artan eleştirilerin de farkında olan Soylu, akşam televizyon programına çıkarak Erdoğan’a örtülü olarak “çalışıyorum” mesajını verdi. Yani daha önce de yaşadığı gibi kendisine yöneltilen eleştirilere karşı önderlik etmeye çalıştı.

* Askerlerin ilk gün sokağa çıkmaması ve kararda Erdoğan’ın etkili olduğuna dair yansımalar, Oktay’ın 19 Şubat’ta açıklama yapması için giderek daha zorunlu hale geldi. Erdoğan hedef alınmadı.

* Ertesi gün bu sefer Akar konuştu. Akar da Oktay’ın açıklamalarını üstü kapalı olarak destekledi ve deprem sabahı TSK’nın fiilen hazır olduğunu bildirdi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu