Haber

Edirneli Sanayici: “SGK Prim Gün Sayısını Fazla Doldurdum. Ama 3.5 Yıldır Bağkurlu Olduğum İçin 9 Bin Güne Atıyor”

Edirneli sanayi esnafı Erdinç Yetim, son 3,5 yıldır BAĞKUR’dan maaş aldığı için 6 bin 662 gün SGK primi aldığını söyledi. Eyt emekli olamayacağını söyledi. Yetim, “1997’de işe başladım. 25 yılımı doldurdum, normalde faydalanabiliyorum. SGK prim günlerimi doldurdum ama son 3,5 yılım BAĞKUR’lu olduğu için 9 bin güne çıkarıyor.”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bugün Edirne’de sanayi esnafını ziyaret etti. Sanayi esnafı Erdinç Yetim ile görüşen Gaytancıoğlu, EYT kanununda birçok eksiklik olduğunu söyledi.

“SOSYAL ADALET SAĞLANMALIDIR”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

AKP Genel Başkanı, “Emekliliğe takılanlar için yaş sınırı kaldırıldı” müjdesini verdi. Yasa Meclis’e yeni geldi ama çok eksikleri var ve çok mağdur var. Bunlardan biri de arkadaşımız Erdinç. Erdinç arkadaşımız bir şirkette iş buldu. Çalıştı, terfi etti, şef oldu. Normalde BAĞKUR primlerini hiç ödememiş olsaydınız. Binlerce ve onbinlerce insan senin durumunda. Bu yazıda birçok haksızlık var. Bunları hep kelimelere dökeriz. Bu sorunlar çözülmeli. Sosyal adalet mutlaka sağlanmalıdır.”

“NURUM VERİLDİ VE EMEKLİ OLDUM”

Sanayi esnafı Erdinç Yetim, şunları söyledi:

“SGK primim 6.662 gün ödendi. Daha sonra ailevi ve başka sebeplerden dolayı kendim için işyeri açmak zorunda kaldım. İşyeri açtığım için BAĞKUR ödemek zorunda olduğum için bu işyerinde BAĞKUR ödemeye başladım. BAĞKUR’um primleri ertelemedim 1 yıl oldu artık benim işimin kuralı bu artık EYT bu 1997’de işe başladım 25 yılımı doldurdum normalde faydalanabiliyorum. SGK prim gün sayısı ama son 3.5 yılım BAĞKUR’dan olduğu için bana 9 bin gün veriyor.Örneğin hiç ödemedim ya da geçen yıl “Keşke bir yıl ödemeseydim borcum olsaydı” iptal edildi. Borcu silme hakkı. Şu an bu durumda olmazdım, şimdi emekli olurdum. Dilekçemi verip emekli olacaktım. Bu durumda olan tek kişi ben değilim. Bildiğim kadarıyla çok insan var.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu