Ekonomi

DTSO’da dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ev sahipliğinde Diyarbakır İl Gümrük Müdürlüğü, Türk Eximbank Diyarbakır Şubesi ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) iş birliğinde DTSO üyelerine yönelik “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.

Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’nin açılış konuşmasını yapan DTSO Lideri Kaya, üyelerimizin ihracat potansiyelini artırmak ve Diyarbakır’ın hak ettiği konuma gelmesi için başta Gümrük Müdürlüğü olmak üzere diğer kurumlarla ortak çalışmalar yürüteceklerini belirtti. küresel ticaretin her geçen gün değer kazandığı bir süreçte ihracat açısından

2022’de ihracatta istenilen düzeyde olmasa da yüzde 27’lik artış yaşandığını belirten Kaya, “Asıl amacımız bu tür seminerler ve seminerlerle üyelerimizin uluslararası pazarda rekabet etmesine öncülük etmek. ihracatta hak ettikleri yerlere gelmelerini sağlamak için Odamız bünyesinde Dış Ticaret Birimimizi kurduk.İhracat yapan firmalara ve ihracat yapma potansiyeli olan firmalara ulaşacağız.Bugünkü seminerimizde sorunlar hakkında bilgi verilecektir. Üyelerimizin ihracat süreçlerinde ve analiz işlemlerinde, Eximbank İhracat Destek Kredilerinde ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin ihracatta sağladığı desteklerde deneyimlidir.”

Habur Gümrük Kapısındaki yığılmaları ve ihracatçı firmaların yaşadığı sorunları çözmek için oda olarak çalıştıklarını belirten Kaya, “Gerek Gümrük Müdürlüğümüzle gerekse Habur Gümrük Kapısındaki yöneticilerle sürekli iletişim halindeyiz. Dış ticaretimizi her zaman daha iyi bir seviyeye getirmek için çaba sarf ediyoruz.Bölgemiz ve ilimiz.Başta çevre ülkeler olmak üzere iş insanlarının tüm dünya pazarlarına erişimini kolaylaştırmak için çalışıyoruz.Bu çalışmaların sonuçlarını almaya başladık. Son olarak son yıllarda ilimiz ve bölgemiz genelinde ihracatın artması bu çabalarımızın bariz bir göstergesidir.İmkanlarımızı arttırmaktır.Seminerimize katılan kurumlarımıza ve ihracatçı firmalarımıza teşekkür ederim.”

DTSO üyelerinin ihracat potansiyelinin artırılması ve uluslararası ticarette güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ne DTSO İcra Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Nevin Vilayet, Gümrük Müdürü Mustafa Karacaoğlu, Türk Eximbank Diyarbakır Şube Müdürü Barış Öztürk, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Diyarbakır İrtibat Bürosu Uzman Yardımcısı Berivan Timur ve DTSO üyeleri katıldı. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu