Haber

Depremler sigortaya milyarlarca dolara mal oluyor

Alman sigorta ve reasürans bölümündeki uzmanların varsayımlarına göre, Türkiye ve Güneydoğu Suriye’deki şiddetli depremlerin sigorta şirketlerine maliyeti 3,5 ila 4 milyar ABD doları olacak.

Almanya merkezli Talanx Insurance Group’tan yapılan açıklamada, Türkiye ve Suriye’deki depremlerin holdinge 250 milyon euro ek maliyet getireceğinin hesaplandığı belirtildi.

Dünyanın en büyük üçüncü reasürans şirketi Talanx’ın iştiraki Hannover Rück, Yönetim Kurulu Üyesi Michael Pickel Perşembe günü şirketin yıllık bilançosunu Hannover’de sunarak, söz konusu miktarın yaklaşık 200 milyon avroyu karşılayacaklarını bildirdi. Reasürans terimi, sigorta şirketleri tarafından sigortalanmış olan bir riskin reasürans yapılarak başka sigorta şirketlerine devrini ifade eder.

Ana şirketin, HDI sigorta iştiraki tarafından yaptırılan birincil sigortalardan doğan zararları da üstleneceği kaydedildi. Bir şirket sözcüsünün iddiasına göre zarar 50 milyon euro civarında hesaplanıyor.

İki şirketin diğer reasürans şirketlerine devrettikleri veya sermaye piyasasında yatırımcılara devrettikleri zararlar bu tutarlara dahil değildir.

Sigorta departmanına maliyeti 3,5 – 4 milyar avro

Hannover Rück’ün tahminlerine göre, depremin yol açacağı yıkımın sigorta sektörüne yaklaşık 3,5 ila 4 milyar dolara mal olması muhtemel. Ancak makroekonomik kayıpların bundan çok daha büyük olması da mümkündür.

UNDP Türkiye Temsilcisi Louisa Vinton Salı günü yaptığı açıklamada, yalnızca Türkiye’deki hasarın 100 milyar ABD dolarını (yaklaşık 95 milyar avro) aştığını tahmin ediyor. Dünya Bankası geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki maddi hasarı 34 milyar dolar, Suriye’deki hasarı ise 5 milyar dolar olarak tahmin etmişti.

Münih merkezli reasürans şirketi Munich Re’nin tahminine göre depremin şirketlerine getireceği ek yük üç haneli milyon euro aralığında olacak.

Hannover Rück ise geçen yılı rekor bir kârla kapattı. Perşembe günü verilen bilgiye göre, temettü hisseleri geçen yılın karı nedeniyle 5,75 avrodan 6 avroya çıkacak. Hannover Rück, 2022 yılında Almanya’da etkili olan Ian Kasırgası, Ukrayna savaşı ve korona salgını gibi aksiliklerin yükünü, yatırımlardan elde ettiği yüksek kâr ve hayat ve sağlık reasüranslarındaki kâr artışı ile dengelemişti. Kümelenme, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 14’lük bir artışla 1,4 milyar avroluk bir fayda sağladı.

dpa/Reuters/TY,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu